Od 6. do 7. svibnja 2019. u Domus Medica kongresnom centru u Ljubljani održana je konferencija pod nazivom CEF eArchiving Building Block Geopreservation Conference // Mednarodna konferenca CEF gradnika eArchiving o ohranjanju prostornih podatkov. Za organizaciju ove konferencije zaslužni su European Commission Connecting Europe Facility (CEF) eArchiving Building Block (uključujući i E-ARK4ALL Consortium), Arhiv Republike Slovenije te slovenska tvrtka Geoarh koja se bavi razvojem, implementacijom i edukacijom o radnim procesima i alatima za arhiviranje geografskih informacijskih sustava i geografskih podataka koje sadrže.
Zadaća ove konferencije bila je istaknuti ključne faktore koji utječu na rukovanje geoprostornim podacima. Cilj je bio na jednom mjestu okupiti različite profile ljudi koji pripadaju ovoj zajednici (stvaratelje podataka, pružatelje usluga i rješenja, pripadnike akademske zajednice) iz Europe i svijeta i omogućiti im razmjenu iskustava i kontakata, suočavanje sa zajedničkim izazovima i problemima te u konačnici pronalazak rješenja za iste.
Program konferencije bio je podijeljen u nekoliko sekcija od kojih je svaka bila posvećena određenom aspektu očuvanja geoprostornih podataka:
Uvodni dio (pozdravna riječ, predstavljanje programa, Building block i njihova uloga u zajednici)
- Zašto je pohrana geoprostornih podataka važna?
- Što bismo trebali pohraniti? + pitch razgovori
- Formati i standardi
- Alati za geoarhiviranje
- Pohrana geoprostornih podataka – primjeri iz prakse
- Pohrana geoprostornih podataka – primjeri iz prakse + pitch razgovori
Okrugli stol + zaključci konferencije
U sklopu sekcije 2 i 6 održani su kratki (pitch) razgovori/prezentacije koje su trajale 5–10 minuta. Sekcija 2 održala se 6. svibnja, dok su sekciji 6 sudionici mogli prisustvovati 7. svibnja. Na taj način izlagači su mogli prezentirati svoja stajališta, iskustva, probleme s kojima se susreću te u konačnici rješenja i primjere dobre prakse. Sadržajno, razgovori iz sekcije 2 bili su usmjereni na iskustva stvaratelja i vlasnika geoprostornih podataka, arhiva, korisnike i njihove probleme vezane uz primjenu i ponovno korištenje geoprostornih podataka, uključujući skupove podataka koji zahtijevaju intervenciju kao što je promjena formata, sustava koordinacije ili nedostatak neke druge informacije koja je potrebna za interpretaciju/prikazivanje geopodataka. Za razliku od sekcije 2, oni iz sekcije 6 bili su usmjereni na iskustva pružatelja usluga i rješenja te sve one koji imaju određeno iskustvo u procesu očuvanja geoprostornih podataka (rješenja za aktivnosti koje su dio procesa očuvanja ovakvih podataka, alati za prikazivanje geopodataka te alati za transformaciju formata ili sustava za koordinaciju.
Kao izlagači sudjelovali su stručnjaci različitih profila iz cijele Europe. U uvodnom dijelu Anne-Sofie Jensen (Danski državni arhiv) održala je predavanje o rastućoj vrijednosti geoprostornih podataka i zašto je važna pohrana istih. O CEFu su predavanje održale Sophia Bünemann (Europska komisija, CEF program) i Janet Anderson (CEF eArchiving Building Block). CEF Digital nudi osam komponenti pod nazivom Building blocks, koje su spremne za implementaciju kao dio bilo koje digitalne usluge. Širokom upotrebom ovih komponenti koje se temelje na europskom zakonodavstvu i otvorenim standardima, rezultat je EU digitalna usluga koja je kohezivna, sigurna i odgovara cijenom. CEF eArchiving pomaže organizacijama iz javnog i privatnog sektora kako bi poslovale u skladu s arhivskim zakonima i normama. Do razvoja eArchiving Building Block projekta došlo je razvojem E-ARK projekta.
U prvoj sekciji Dalibor Radovan (Geodetski institut Slovenija) govorio je o prostorno – vremenskim pokazateljima za optimalno arhiviranje geoprostornih podataka tj. moguće je ponuditi set takvih indikatora koji mogu svrstati tipove geoprostornih podataka prema prioritetu za pohranu, na što opet utječe buduća potražnja za istima, geografska relevantnost, buduće aplikacije i ostalo. Valerie Gouet-Brunet (National Institute of Geographic and Forest Information) predstavila je Time Machine projekt koji pripada LSRI (six large-scale research initiatives) skupini projekata, a riječ je o projektu u sklopu kojeg se želi razviti distribuirani informacijski sustav koji će omogućiti mapiranje društvenog, kulturnog i geografskog razvoja Europe. Posljednji izlagač u ovoj sekciji bio je Žiga Zwitter (Filozofski fakultet, Slovenija) koji je govorio o povezivanju arhivskih zapisa, geoprostornih podataka i drugih mapa iz područja historijske analize okoliša (environmental history analysis) s naglaskom na podatke iz 16. – 18. st.
Kroz drugu sekciju predavanje je održao Jakob Eiby (Danski državni arhiv) koji je iz perspektive “Što bismo trebali pohraniti?” govorio o iskustvu i praksi državnog arhiva u Danskoj i kako su iskustva pohrane takvih podataka oblikovala politiku akvizicije. Za dugoročnu pohranu svake pa tako i ove vrste podataka, iznimno su važni formati za pohranu, o čemu je predavanje održao Gregor Završnik (Geoarh, Slovenija). Rink W. Kruk (Državni geografski institut, Belgija) i Gašper Rutar (Zavod za varstvo kulturne dediščine, Slovenija) održali su pitch prezentacije o iskustvu državnog arhiva i instituta za mapiranje te geoprostornim podacima u arheologiji.
Treća sekcija bila je posvećena formatima i relevantnim standardima. Brett Abrams ( NARA, USA) istakao je kako kompleksnost geoprostornih podataka predstavlja izazov za dugoročno očuvanje i pristup istima, a NARA taj problem rješava odabirom open source formata. Sljedeći izlagač bila je Mateja Urbančić (Geodetska uprava Republike Slovenije) koja je prezentirala INSPIRE — direktivu Europske komisije, koja je stupila na snagu 15. svibnja 2007. Glavni cilj ove direktive je osigurati da je infrastruktura za prostorne informacije zemalja članica kompatibilna i upotrebljiva u zajednici i prekograničnom kontekstu. Joan Maso Pau (Sveučilište u Barceloni) govorila je o ISO 19165 standardu koji se bavi pohranom geoprostornih podataka tj. strukturom podatkovnog modela, raznovrsnosti formata za pohranu i pravima intelektualnog vlasništva. Osim toga, ovaj standard osmišljen je i kao određivanje geoprostornih metapodataka, a na taj način se žele pokriti svi aspekti koji su relevantni za pohranu ovakvih podataka.
Kroz četvrtu sekciju izlagači su imali priliku reći nešto više o različitim alatima koji se primjenjuju u pohrani geoprostornih podataka. Prvo izlaganje imali su Tomaž Černe i Urban Berger (IGEA, Slovenija) o integraciji open source GIS rješenja u funkcionalni arhivski sustav kojeg čine sustav dokumenata, sustav metapodataka i GIS rješenje. Ovaj sustav razvijen je zbog potrebe za organizacijom i pohranom tehničke dokumentacije Trbovlje Hrastnik rudnika. Želimir Župljanin (Multisoft, Hrvatska) predstavio je FME rješenje koje je novi pristup tehničkim rješenjima za integraciju geoprostornih podataka. Ovo rješenje omogućava uspješno čitanje, interpetaciju, validaciju, modifikaciju, pripremu i zapisivanje podataka. Osim FME rješenja, predstavljeno je još jedno tehničko i poslovno rješenje – GeoSpatial Analysis Spatial Warehouse. E-ARK4ALL projekt predstavio je Gregor Završnik (Geoarh, Slovenija). Projekt je odgovor na pitanje – “Kako implementirati CEF eArchiving building block u svrhu očuvanja geoprostornih podataka i GIS sustava?”. Prezentirane su specifikacije i smjernice koje su razvijene, a omogućavaju organizaciju geoprostornih podataka prije pohrane u vlastiti sustav ili predaje arhivu.
Kroz petu i šestu sekciju sudionici su imali prilike poslušati izlaganja o najboljim primjerima geoarhiviranja u praksi, a kroz šestu su održani i pitch razgovori. Primož Kogovšek i Urša Mežan (Slovenska agencija za okoliš) podijelili su stajalište i iskustvo o pohrani geoprostornih podataka kroz sudjelovanje u EARK projektu. Kao izvor podataka za ovaj pilot projekt odabrali su Natura 2000 zaštićena područja. O usklađivanju geoprostornih podataka primjenom FMEa govorio je Thomas Galka (Axmann, Austrija). FME (Feature Manipulation Engine) je alat koji rješava probleme koji se odnose na interoperabilnost podataka, bez potrebe za programiranjem. Boštjan Pucelj (Geodetska uprava Republike Slovenije) govorio je o digitalnom arhivu geoprostornih podataka. Projekt digitalizacije dokumenata pokrenut je 2000. godine, a digitalni arhiv trenutno sadrži 23 milijuna stranica geodetskih digitalnih dokumenata.
Šesta sekcija je također bila posvećena primjerima iz prakse, a održani su i pitch razgovori. Na početku, izlaganje je imao Sandor Biszak (Arcanum, Mađarska) o portalu koji sadrži povijesne karte — MAPIRE. Stare karte su prošle i postupak georeferenciranja, a web stranica je razvijena pomoću open source programa. Andras Sipos (Budapest City Archive, Mađarska) imao je izlaganje o pristupu povijesnim geoprostornim podacima putem Hungaricana Portal i Budapest Time Machine. Budapest Time Machine usredotočen je na transformaciju starih povijesnih karata grada u geoprostorni informacijski sustav koji bi trebao olakšati proučavanje transformacije grada, potragu za starim lokacijama te pristup arhivskim izvorima koji su vezani za povijest i stanovnike pojedinih parcela ili kuća. Time Machine ima podršku Hungaricana Cultural Heritage Portala, velike baze podataka. Rebeccah Laing Baker (NARA, USA) govorila je o očuvanju federalnih geoprostornih podataka NARAe. Nakon tog izlaganja, pitch prezentacije održali su Hanzalik Michal (PIQL, Slovačka) koji je govorio o PIQL rješenju za pohranu, zatim Jaka Šimnovec (Realis, Slovenija) o pohrani prostornih podataka i pristup putem prostornog informacijskog sustava općine — PISO. Na kraju, prezentaciju je održala i Vlatka Lemić (Filozofski fakultet, Zagreb) o digitalnoj platformi Topoteka.