Intervju s doc. dr. Ivanom B. Spasović, povjesničarkom i arhivistkinjom u Arhivu SANU u Beogradu
Radim u Arhivu SANU i predajem na Fakultetu za kulturu i medije. Ranije sam bila profesorka istorije u Ekonomskoj školi u Zemunu, a zatim zaposlena u Istorijskom arhivu u Pančevu.
Studije Istorije završila sam na Filozofskom fakultetu u Beogradu, diplomskim radom o dramskim piscima Kraljevine Jugoslavije. Na istoj Katedri odbranila sam magistarsku tezu Banatska vojna granica i njeno ukidanje 1872. i doktorsku disertaciju Obrazovanje ženske dece 1874–1918.
Pored ovih tema, bavim se istorijom nauke.
Napisala sam 16 knjiga, među kojima su i dva udžbenika istorije, Istorija za srednje ekonomske škole i Četvrti stalež – žena kroz istoriju, za visoke vaspitačke škole.
Rad u Arhivu je izazovan, često i težak, ali donosi zadovoljstvo kada dokumenta, pisma i fotografije iz kutija prerastu u knjigu. Mislim da arhivski izvori čine istoriju naukom i, obratno, kritički pristup i dar za pisanje daju smisao sređivanju građe.
Sama se više pronalazim u prosveti, volim da prenosim znanje i nalazim lepotu u radu sa mladima.
U izdanju Matice srpske nedavno je objavljena Autobiografija Mihovila Tomandla, koju sam priredila i, u njenom prvom delu, sačinila biografiju ovog izuzetnog, a do sada malo poznatog, čoveka.
Dr Mihovil Tomandl (1894–1963) bio je advokat, istoričar, novinar. Njegov opus je veliki i vredan, a posebno su važne monografije: Istorija pozorišta u Vojvodini, Spomenica Pančevačkog srpskog crkvenog pevačkog društva, biografije Svetislava Kasapinovića, Vladimira Jovanovića, Konstantina Pejčića itd. Poreklom Hrvat, Tomandl je bio jugoslovenski opredeljen i, posle gimnazija u Zemunu i Zagrebu, kao i studija u Beču, za grad u kome će živeti odabrao je Pančevo. Dvadesetih godina XX veka uređivao je novine „Narodna sloga“, koje su bile potpuno i pouzdano merilo svog vremena. Pored toga, Mihovil Tomandl vodio je Francuski klub, bio član Pevačkog društva, držao javna predavanja itd.
Godinama sam istraživala njegov život i delo, a onda došla i do rukopisa memoara koji se čuvaju u Rukopisnom odeljenju Matice srpske. Pretežni deo Autobiografije čine putopisi, posebno oni nastali u Tomandlovim gimnazijskim danima, kada je raspuste provodio pešačeći po Evropi. Za vreme Prvog svetskog rata bio je u austrougarskom zarobljeništvu. Posle Drugog svetskog rata Mihovil Tomandl je svedočio o nemačkim zločinima nad spomenicima u Pančevu i postao osnivač i direktor Istorijskog arhiva u Pančevu.
Knjiga o Tomandlu trag je jednog zanimljivog, svestranog i skromnog čoveka i njegovog časnog i plodnog života.
Takvi, plemeniti delovi istorije kao da su u senci njenih sumornih strana, a potrebni su jer vraćaju veru u vrline, nauku, pravdu.
Kao što kaže pisac Ivan Bunjin: “Jedno je dobro: od života civilizacije ostaje na zemlјi samo ono uzvišeno i predivno, samo to”.