Intervju s dr.sc. Katarinom Horvat, povjesničarkom i višom arhivistkinjom u Državnom arhivu u Zagrebu
Odmah mi se svidio posao.
Rad u Državnom arhivu u Zagrebu (od 2003.) moje je prvo pravo zaposlenje nakon završenog fakulteta, čak i prvi pravi razgovor za posao, tako da se može reći da sam imala sreće i nedugo nakon diplome profesorice povijesti zaposlila se u struci. Odmah mi se svidio posao – raditi na povijesnim izvorima i unositi u njih red kako bi bili što dostupniji istraživačima – posao koji obuhvaća povijest i pomaganje ljudima – ima li što ljepše?
Tek sa zaposlenjem u arhivu sam uvidjela koliko su arhivi važni za svakodnevno funkcioniranje društva i koliko je pravovremeno pripremljen dokument (npr. školska svjedodžba, kupoprodajni ugovor, građevinska dozvola) ili informacija o njegovom smještaju, bitna za rješavanje životnih potreba velikog broja stranaka.
Državni arhiv u Zagrebu je regionalni povijesni arhiv (područni državni arhiv), a ja sam imala sreću da sam cijeli radni vijek zaposlena na obradi starijeg arhivskog gradiva nastalog u najvećoj mjeri do 1945. godine. U svome sam radu do sada radila na obradi gradiva gotovo svih klasa i to je ono što čini ljepotu rada u arhivu za povjesničara – susretat će se s raznim povijesnim izvorima, neće se morati baviti samo s jednom temom ili jednim razdobljem, kako bi morao da je zaposlen u nekom znanstvenom zavodu.
Krenula sam tako s obradom gradiva narodnooslobodilačkih odbora, da bih nastavila sa starim gradivom obitelji Jelačić, zatim Školom učenika u privredi itd., samo u prvoj godini svoga rada. Od 2003. do danas, obradila sam veliki broj arhivskih fondova i zbirki, te samostalno ili u suradnji izradila više od sedamdeset obavijesnih pomagala. Veliki izazov činili su tematski vodiči Izvori za povijest zdravstva i Izvori za povijest obitelji Jelačić, koji su od mene zahtijevali da pređem cijeli fundus Arhiva, te su mi omogućili još bolje upravljanje informacijama o arhivskom gradivu.
Posebno sam ponosna na to da su ti vodiči i velika pomoć korisnicima koji još nisu upoznati sa strukturom fundusa arhiva, kako bi ih usmjerili u njihovom daljnjem radu, bez obzira na to kojom se temom bave.
U svome sam se radu prvenstveno fokusirala na zaštitu gradiva, na maksimalnu sređenost gradiva i njegovu dostupnost putem što sadržajnije, a opet pregledne, informacijske infrastrukture i pripadajućih metapodataka.
Inicirala sam preporuke o besplatnom korisničkom digitalnom snimanju gradiva u čitaonici Arhiva kako bi se gradivo što manje oštećivalo na kopirnom uređaju. (Ove su preporuke kasnije ušle i u novi Zakon o arhivskom gradivu i arhivima.) Angažirana sam bila i na projektima digitalizacije arhivskog gradiva i njihovom objavljivanju (Izvještaji Gradskog poglavarstva u Zagrebu, prva e-publikacija Državnog arhiva u Zagrebu).
Kao povjesničar uvidjela sam da je posao arhivista iako nužan i vrlo vrijedan, tek prva stepenica u znanstvenom istraživanju.
Poznavanje izvora mora se nadopuniti poznavanjem konteksta, dobrom valorizacijom izvora i stvaranjem novih informacija i, na kraju, novog znanja. Naravno, arhivist koji je i sam bio angažiran na povijesnom istraživanju, bolje će shvatiti potrebe istraživača te ih lakše implementirati u izradu obavijesnih pomagala.
Ono što regionalni arhiv kao arhiv može ponuditi je, među ostalim, pregršt izvora za poznavanje povijesti svakodnevice i raznih podtema koje iz nje izviru, a koja u posljednjih desetak godina zaokuplja i brojne hrvatske povjesničare. Ovdje se može uočiti i širenje istraživačkog fokusa koje je dovelo do drugačije valorizacije izvora tj. čuvanja i vrednovanja izvora koji u ranijem razdoblju možda ne bi bili smatrani materijalom za trajno čuvanje. I ovdje je dobrodošlo znanje i iskustvo povjesničara-arhivista koji, na temelju svog znanja i iskustva kao arhivista te poznavanja historiografije, upravo ovakve okolnosti može anticipirati te pravilno i pravovremeno djelovati u procesu obrade i valorizacije gradiva.
Upravo me istraživanje za potrebe doktorskog rada naučilo većoj kritici i preciznijoj procjeni izvora.
Svoje sam dugogodišnje iskustvo arhivistkinje na obradi gradiva iskoristila u istraživanju za potrebe svog doktorskog rada koji je nedavno objavljen. Knjiga Kućna služinčad u Zagrebu 1880.–1914., već je prepoznata kao vrelo zanimljivih informacija i znanja ne samo o kućnoj posluzi, nego i o društvenoj slici Zagreba u promatranom razdoblju.
Iako je puno toga na starijem arhivskom gradivu do sada već napravljeno, posla još uvijek ima. Zato prionimo i primimo se najljepšeg posla na svijetu!