Branka Molnar
Zagreb, 2003. / 28 str.
Publikacija sadrži slike i opise grbova sadržane u plemićkim poveljama – grbovnicama koje su pohranjene u Državnome arhivu u Zagrebu, a potječu iz razdoblja od 16. do 19. stoljeća.
izdavač: Zagrebačko arhivističko društvo
ISBN 953-99478-0-4
Rasprodano!
IZ UVODA:
Prout haec omnia in principio seu capite praesentium literarum nostrarum,
pictoris manu, et artificio propriis suis coloribus
recte depicta esse cernuntur.
“Sve se to vidi na početku to jest u zaglavlju ove naše isprave vjerno naslikano pripadajućim bojama slikarevom rukom i vještinom.” Takvom formulom u grbovnicama redovito završava opis grba kojeg vladar nekome dodjeljuje. I dok promatramo slike grbova, pitamo se: tko su bili ti slikari? Samozatajni i bezimeni dvorski službenici, tehničari ili umjetnici? Ljudi svoga vremena koji su u strogo propisani heraldički kolorit unosili dašak trendovskog: motive s oslikanih zidova dvoraca, ornamentiku baroka, prizore pejzaža, mrtvu prirodu, bucmaste anđele i ozbiljne vitezove… Zašto su, uopće, bile potrebne ove slike? U eri sveopće nepismenosti, dok je latinski bio službeni jezik, samo je slika u grbovnici mogla dati potpunu i točnu obavijest o grbu. Taj se slikovni jezik mogao razumjeti svugdje, njegova je simbolika bila općepoznata i sveprisutna. Mitska bića, nebeska tijela, dvorepi lavovi, leopardi, veprovi, brzi konji, mudre sove, poraženi neprijatelji bili su u izvjesnoj mjeri stereotipi i značili su uvijek isto: snagu, slavu, pobjedu, moć, uzvišenost. Ali, ta je simbolika imala jasnu poruku i bila je u funkciji razlikovanja plemstva kao statusne grupe od svih ostalih. Baš zato, sve je u grbu bilo važno i sve se moralo precizno opisati: polja, boje, likovi, predmeti, ukrasi.
Nadamo se da Vas neće zavarati prividna hladnoća geometrijskog pozicioniranja u izvornom opisu grbova. Ove slike ne zastarijevaju, naprotiv, i dan danas pulsiraju bojama i značenjima. Na ovaj način pokušali smo pokazati barem malo njihovog sjaja. (B.M.)
SADRŽAJ:
- Jeste li znali?
- Uvod
- Pogledić
- Ištvanić
- Poldrugak – Rusz
- Cvetušić
- Horvat
- Stepanic – Šipušić – Koprivnjak
- Brodarić
- Benić
- Mayer
- Jelačić