Iskra Iveljić, Branka Molnar, Katarina Horvat, Mihaela Topolovec Rozga, Dejan Zadro
Zagreb, 2009. / 194 str.
U knjizi je publiciran rukopis nastao oko 1928. godine, koji se kao arhivsko gradivo čuva u Državnom arhivu u Zagrebu pod signaturom HR-DAZG-857/4674.
Radi se o prijepisu izvornih memoara Pavla baruna Raucha, koji je sastavio, smatra se, Ivan Ulčnik.
izdavač: Zagrebačko arhivističko društvo
ISBN: 978-953-99478-2-6
cijena knjige: 200 kuna
IZ PREDGOVORA:
Memoari bana Pavla Raucha zapravo su rukopis koji se pod signaturom HR-DAZG-857/4674 čuva u Državnom arhivu u Zagrebu u sastavu arhivske zbirke ULČNIK IVAN. Ta je zbirka , u ukupnoj količini od sedamnaest arhivskih kutija nastajala tijekom nekoliko desetljeća sakupljačke i kroničarske aktivnosti svoga stvaratelja, Ivana Ulčnika, nekadašnjeg činovnika zagrebačkog Gradskog poglavarstva, predsjednika “Društva Zagrebčana” i ustrajnog sakupljača fotografija i zapisa o gradu Zagrebu.
Sam rukopis Rauchovih memoara pisan je plavom tintom na 450 slobodnih listova formata A4 ispisanih samo s jedne strane, odnosno na poleđini listova papira škartiranih iz pisarnica zagrebačkog Gradskog poglavarstva, koji datiraju iz razdoblja od 1911. do 1927. godine. (…)
Prvi list rukopisa sadrži naslov: “Politička promatranja i doživljaji bivšeg bana Pavla baruna Raucha iz god. 1928.”
Tekst rukopisa izgleda kao prijevod s njemačkog jezika. Očito je sastavljen u konceptu i jezično ispravljan tijekom samog pisanja. Zbog toga i zbog niza pogrešaka moglo bi se zaključiti da je prijepis pisan na brzinu. Memoari su pisani u prvom licu, ali se ponegdje javlja direktna referenca na Rauchovo mišljenje pa se stječe dojam da je tekst možda bio diktiran ili je autor prijepisa konzultirao Raucha. Česte su interpolacije novinskih članaka, govora u Hrvatskom saboru i programa banske instalacije Levina Raucha. (…)
Rukopis nije potpisan i nije datiran. Iz samog teksta proizlazi da su Memoari pisani polovicom prosinca 1928. godine. Analizom rukopisa i njegovom usporedbom s drugim gradivom u Ulčnikovoj zbirci, možemo zaključiti da se radi o prijepisu izvornih Rauchovih memoara kojeg je sastavio Ivan Ulčnik, najvjerojatnije u svrhu objavljivanja. Nažalost, na temelju dokumentacije o preuzimanju Ulčnikove zbirke u Državni arhiv u Zagrebu ne možemo preciznije rasvijetliti okolnosti nastanka ovog gradiva. U Državnom arhivu u Zagrebu postoje podaci samo o preuzimanju cjelovite Ulčnikove zbirke.
Postojanje Memoara spominje Josip Horvat navodeći da su se nalazili u posjedu Rauchova nećaka Janka Jelačića, međutim gospodin Marcel Jelačić ljubazno se odazvao našem upitu i odgovorio da mu nije poznato da su se u obitelji Jelačić čuvali takvi memoari.
Unatoč tome što je ovaj rukopis, s arhivističkog gledišta, neovjerovljeno i neverificirano memoarsko svjedočenje, on živo i neposredno oslikava političku situaciju u Hrvatskoj početkom 20. stoljeća. Iako je sudbina obitelji Rauch u 20. stoljeću izuzetno zanimljiva, ona je u historiografiji nedovoljno poznata, te smo se i zato odlučili na objavu Memoara premda ih nismo locirali u izvornom obliku, u nadi da ćemo potaći istraživanja te i ostalih plemićkih obitelji. (B.M.)
SADRŽAJ:
- Predgovor
- Politička promatranja i doživljaji bivšeg bana Pavla baruna Raucha
Bilješke iz vremena Ilirizma kao i iz doba godine 1848-49.
Vrijeme od sklapanja ugarsko-hrvatske nagode, do god. 1896., kada sam stupio u otvoreni politički rad.
Doslovni sadržaj programa instalacije.
Moje djelovanje u političkom pogledu mojih nasljednika do prevrata.
I. Era dra Tomašića.
Kratak historijat prevrata i osnutak države SHS.
Časoviti prikaz iz vremena poslije rata!
Stjepan Radić i Svetozar Pribičević.
Pitanje o ratnim dugovima. - Kratice i skraćenice te manje poznate riječi i izrazi
Kratice i skraćenice
Manje poznate riječi i izrazi - Kazala
Kazalo osoba
Kazalo mjesta
Kazalo predmeta - Crtica o Ivanu Ulčniku