Zakon o gospodarskim zadrugama

Zakon o gos­po­dar­skih zadru­gah // Pona­tis iz “Služ­be­ne­ga lis­ta kra­ljev­ske ban­ske upra­ve drav­ske banovine”/ Pre­ve­del in uvod napi­sal Anton Kralj, taj­nik Zadruž­ne zve­ze u Ljubljani//
Dos­top­no na: Zgo­do­vi­na Slo­ve­ni­je — SIs­tory, http://hdl.handle.net/11686/36132,  2.3.2017

zadruge_naslovnaUjed­na­ča­va­nje zadruž­nog zako­no­dav­s­tva se u našoj drža­vi već dugo osje­ća kao nuž­na potre­ba. Ima­li smo cije­li niz zadruž­nih zako­na koji su vri­je­di­li u poje­di­nim pokra­ji­na­ma, a pored toga bilo je još neko­li­ko tak­vih zako­na koji su vri­je­di­li za poje­di­ne vrste zadru­ga. Nakon dugo­go­diš­njeg nas­to­ja­nja zadruž­nih kru­go­va, u Narod­noj je skup­šti­ni 17. srp­nja 1937., a u Sena­tu 23. srp­nja 1937. izgla­san novi, jedins­tve­ni zakon o gos­po­dar­skim zadru­ga­ma, važe­ći za cije­lu drža­vu i za sve vrste zadru­ga, a koji je s obja­vom u Služ­be­nim novi­na­ma 24. ruj­na 1937. stu­pio na sna­gu.

  1. Mno­go bolje nego dosa­daš­nje zako­no­dav­s­tvo, novi zakon nagla­ša­va soci­jal­ni zna­čaj zadru­ge (…) i bit­nu raz­li­ku među zadru­ga­ma i udru­že­nji­ma kapi­ta­lis­tič­ko­ga zna­ča­ja.
  2. Zakon zadru­ga­ma priz­na­je samo­upra­vu. (…)
  3. Zakon hoće osi­gu­ra­ti zadruž­ni oblik pred zlo­upo­ra­ba­ma i oču­va­ti nje­zin zna­čaj soci­jal­no — gos­po­dar­ske usta­no­ve. (…) Pse­udo­za­dru­ge bit će od sad one­mo­gu­će­ne.
  4. Zakon ne dopu­šta zadru­ge koje bi osta­le izvan revi­zij­skih save­za. (…) Na taj će način i “div­lje” zadru­ge u buduć­nos­ti biti one­mo­gu­će­ne.
  5. Pra­va revi­zij­skih save­za u odno­su na zadru­ge su znat­no raši­re­na. (…)
  6. Zakon dono­si dos­ta novih odred­bi gos­po­dar­sko­ga zna­ča­ja. U zadruž­no­me se obli­ku smi­je orga­ni­zi­ra­ti sva­ko gos­po­dar­sko dje­lo­va­nje, ali samo u gra­ni­ca­ma koje pos­tav­lja zadruž­ni zakon ili ih odre­đu­ju dru­gi zako­ni. Za pos­lo­va­nje nekih vrsta zadru­ga (kre­dit­nih, osi­gu­ra­va­ju­ćih) pos­tav­lje­na su poseb­na ogra­ni­če­nja. Naro­či­to su važ­na ogra­ni­če­nja gle­de pos­lo­va­nja kre­dit­nih zadru­ga, koji­ma Zakon dopu­šta samo nov­ča­no pos­lo­va­nje. (…) Opće­ni­to, zadru­ge smi­ju pos­lo­ve koji su glav­ni pred­met nji­ho­va pos­lo­va­nja izvr­ša­va­ti samo sa svo­jim čla­no­vi­ma, ali spo­red­ne (pomoć­ne) pos­lo­ve koji omo­gu­ća­va­ju izved­bu glav­nih pos­lo­va, smi­ju izvr­ša­va­ti i s nečla­no­vi­ma.
  7. Mno­go je novih odred­bi orga­ni­za­cij­sko­ga zna­ča­ja, koji­ma je namje­na da se u zadru­ga­ma pos­tig­ne bolja upra­va, te da se među vodi­te­lji­ma i čla­no­vi­ma pove­ća svi­jest o odgo­vor­nos­ti. (…)
  8. U odno­su na dosa­daš­nji, novi zakon pre­dvi­đa znat­no više raz­no­vr­s­nih kaz­ni zbog nepra­vil­no­ga pos­lo­va­nja.
  9. Zakon odre­đu­je da se ima osno­va­ti (…) Zak­la­da za podu­pi­ra­nje zadru­gar­stva (…).,

Zakon je pre­ma­lo jasan gle­de sre­diš­njih zadruž­nih orga­ni­za­ci­ja. Tako­đer, i neke dru­ge odred­be uzro­ku­ju nedo­umi­ce, na pri­mjer nije izri­či­to odre­đe­no u kojem se raz­dob­lju pri zadru­zi mora­ju pro­vo­di­ti revi­zi­je. Uko­li­ko nedos­tat­ke ne bude bilo mogu­će uklo­ni­ti pra­vil­ni­ci­ma koji će se izda­ti, tre­ba ih popra­vi­ti poseb­nom nove­lom.”

Anton Kralj,
taj­nik Zadruž­nog save­za u Ljub­lja­ni