Prof. dr. Lejla Kodrić Zaimović, redovna profesorica na Katedri za informacijske nauke Odsjeka za komparativnu književnost i informacijske nauke Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, dobitnica je Nagrade za najbolju naučnu knjigu u kategoriji društvenih i prirodnih nauka na 32. internacionalnom sajmu knjiga u Sarajevu za knjigu Baštinske studije: od moderne do postdigitalne kulture u izdanju Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine.
“Monografija Baštinske studije: Od moderne do postdigitalne kulture prof. dr. Lejle Kodrić Zaimović jedinstveno je djelo, sačinjeno od osam studija, od kojih svaka za sebe može biti i samostalni tekst, povezanih u čvrstu strukturu s nakanom da se polivalentni pojam baštine i njena transformacija objasni, počevši od njene nominacije, preko institucionalizacije fenomena baštine, redefiniranja njenih usluga u novom participativnom okruženju, a sve s ciljem da se ponudi cjelovito, sistematsko i naučno razumijevanje transformacije baštinskog sektora, ne samo na nivou informacijsko-komunikacijskih dostignuća već i kao važan segment memorijske i participativne kulture.” (Prof. dr. Senada Dizdar)
Intervju povodom dodjele nagrade
Dr. Lejla Kodrić Zaimović, redovna profesorica na Katedri za informacijske nauke Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Majka, supruga, sestra, profesorica, Sarajka – profesionalno te lično ispunjena u bavljenju različitim fenomenima kulture te kroz istraživanja prije svega bosanskohercegovačke informacijske kulture per se, ali i u složenim odnosima međudjelovanja s regionalnim, evropskim i svjetskim kulturnim kontekstom.
Obje moje posljednje knjige, Baštinske studije: od moderne do postdigitalne kulture i Biblioteka i grad: studije iz teorije i prakse urbanog bibliotekarstva (u izdanju Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, 2021) prirodan su slijed ranijih istraživanja započetih još u mojim knjigama Digitalne informacijske usluge u baštinskim ustanovama (Sarajevo: Biblioteka Sarajeva, 2010) te Kratka historija kulture Bošnjaka (Sarajevo: Internacionalni univerzitet u Sarajevu; Simurg media, 2018), dijelom kao procesa akademskog te naučnog napredovanja, a dijelom kao individualni autorski odgovor na područja te teme koje me okupiraju od samih početaka mojeg naučnog rada.
Posljednje objavljene knjige, dakle, one iz 2021. godine, rezultat su višegodišnjih istraživanja i rada u nauci, ali su, jednako tako, i knjige čije je privođenje kraju kulminiralo u posljednje dvije godine, dakle, dobrim dijelom i unutar izmijenjenih uvjeta života i rada posljedično zdravstvenoj pandemiji – što je imalo direktne reperkusije kako na njihov sadržaj, tako i na tok njihove izrade. S jedne strane, teme povezane s implementacijom informacijsko-komunikacijskih tehnologija u kulturi, obrazovanju, ali i svakodnevnom životu dobijaju svoj “lakmus-papir” u izmijenjenim načinima pristupa kulturi, obrazovanju te životnoj svakodnevnici, dok, s druge strane, sam proces pisanja postaje “karantenski”, opet sa svojim izravnim posljedicama jednog novog iskustva. Iskustvo zdravstvene pandemije, djelimičan ili potpuni prekid stvarnih fizičkih kontakata, masovnije korištenje kulturnih i obrazovnih sadržaja u online okruženjima naspram ranijih fizičkih, stvorilo je konkretnu priliku za oprobavanje nekih teza razmatranih u mojim knjigama i člancima, a povezanih s aktuelnim, digitalnim funkcioniranjima kulture u matičnom, bosanskohercegovačkom kontekstu. Ovakvo što pokazalo je raznovrsnost mogućnosti koje i bosanskohercegovačkoj nauci i kulturi stoje na raspolaganju u vezi s njezinim online prisustvom, potaknulo te potvrdilo prednosti takvog prisustva, što tematiziram i u svojim knjigama, ali je objelodanilo i moguća ograničenja vezana uz isključivo digitalnu pojavnost, što je također kao tema prisutno u spomenutim knjigama.
Stoga, posljednji izazovni period u cijelosti je aktuelizirao teme i fenomene kojima se bavim u svojem cjelokupnom dosadašnjem naučnom radu, pomažući mi da preispitam dosadašnju naučnu argumentaciju, ali i da steknem stvarno iskustvo potpunijeg života i rada u online zajednicama. Prilika je, dakle, bila razmotriti valjanost dosadašnje naučne argumentacije u jednoj konkretnoj životnoj i profesionalnoj situaciji. Sam čin pisanja oduvijek je pomalo “karantenski”, takav da zahtijeva ili podrazumijeva jedan vid izoliranosti i samoće, s tim da je u posljednjem periodu bio dodatno opterećen činjenicom da su se u aktuelnoj situaciji još više nego prije izmiješali prostori privatnih i profesionalnih života, što zasigurno ima svoje lice i naličje, svoje prednosti i nedostatke. S jedne strane umnožili su se zahtjevi privatnog i profesionalnog funkcioniranja u jedinstvenom prostoru stanovanja, koji sada bezuvjetno postaje i radni i porodični prostor, dok su se, s druge strane, stvorili uvjeti snažnije i dugotrajnije zajedničke prisutnosti porodice tokom dužeg dijela dana, makar unutar zajedničkog vremena je postalo sve teže razlučiti gdje završava jedna, a počinje druga vrsta obaveza. Dok je majčinstvo s jedne strane postalo “opterećeno” radnim obavezama, s druge strane mame su dobile priliku biti cjelodnevno s djecom, makar unutar tog zajedničkog vremena svako treba obavljati i svoje društvene obaveze.
Rad u nauci, osobito u uvjetima nedovoljne podrške nauci, naučnim ustanovama i naučnim istraživanjima danas se nerijetko percipira kao neatraktivan, neperspektivan i nedovoljno nagrađen s obzirom na uložene godine obrazovanja i kasnijeg rada. Upravo stoga, među mlađim generacijama sve je teže pronaći te delegirati pojedince spremne posvetiti se izazovnim uvjetima rada u nauci danas. Ipak, pripadam generacijama s krajnje afirmativnim odnosom prema nauci i naučnom radu, ma kako im aktuelne okolnosti gdjegod ne idu u prilog. Kontinuirano učenje obogaćeno mogućnostima novih tehnoloških uvjeta ostaju moj trajan interes, a povjerenje u nauku i naučni rad ohrabruju i nove generacije studenata, koje upravo u nauci pronalaze motivaciju za svoje buduće profesionalno opredjeljenje.
Poseban segment tog rada jeste onaj nastavni, dakle, onaj koji se odvija u direktnom radu s mladim kolegama / studentima, što je prostor posebnog nadahnuća, stalnog punjenja stvaralačke energije koja proizlazi iz saradnje s mladim generacijama studenata. Nove generacije studenata sa sobom nose novu energiju i novi pristup informacijama i znanju, koje ponekad jeste isuviše fragmentarno, ali je na račun toga i naglašeno otvoreno i spremno za interdisciplinarnost i saradnju – što je posebno važno u obrazovnim i poslovnim zajednicama današnjice. Studenti i studentice informacijskih nauka danas u ovo područje nauke i prakse unose novu dinamiku, bolju saradnju, brže upravljanje metapodacima, informacijama i znanjem, bolje vještine informacijske i informatičke pismenosti, kao i bolje razumijevanje novih saradničkih okruženja. Uza sve to, valja im prenijeti znanja vezana uz razvoj institucija i lokalni te širi kontekst, nepromijenjenu misiju i poslanja, što bi u sinergiji tradicionalnih i aktuelnih koncepata trebalo rezultirati izmijenjenoj, vremenu i novim potrebama prilagođenoj praksi baštinskih i informacijskih ustanova.
Rad sa studentima doživljam kao stalnu privilegiju, ali i kao stalni izazov te podstrek. S jedne strane, u obilju informacija, pa tako i naučnih, raste pritisak pružanja aktuelne te pravovremene informacije u procesu obrazovanja, ali i prenošenja iskustva koje se formira dugogodišnjom vezanošću uz okvire jedne ili više srodnih profesija – u ovom slučaju onih informacijskih. Dolaze generacije informiranijih, dinamičnijih studenata, ali i studenata čije nerijetko fragmentirano znanje valja povezati, usmjeriti i obogatiti profesionalnom etikom. Istovremeno, ovakvo što stalno je punjenje energijom i znanjima mladosti, dok je s druge strane, s obzirom na sve učestalije slučajeve studija uz rad, ovakvo što i prilika da se s kolegama / stručnjacima iz prakse propitaju neka važna, goruća pitanja svakodnevnog funkcioniranja te budućnosti informacijskih profesija. U svakom slučaju, rad sa studentima vidim kao priliku za jedan partnerski odnos međusobnog ljudskog i profesionalnog povjerenja, argumentacije i zajedničkog puta do ulaska na vrata buduće izabrane profesije. Nerijetko, ti odnosi nastavljaju se i dalje, s obzirom na to da se radi o relativno maloj baštinsko-informacijskoj zajednici stručnjaka i kolega.
Kako je pomalo nezahvalno davati savjete, lakše mi je govoriti o potvrđenim prednostima unutar svojeg iskustva ili vlastita pređena puta: ostati dosljedan svojem profesionalnom izboru, makar mu u datim uvjetima izvjesne okolnosti ne idu u prilog, čestito i uz punu profesionalnu i ljudsku odgovornost pristupati zadacima u procesu obrazovanja te kasnijeg profesionalnog okruženja, osvijestiti vrijednosti vlastite profesije i poslanja, kako povijesno, tako i u aktuelnom trenutku, poznavati i adekvatno vrednovati različitost, posebnost te ljepotu svojeg lokalnog, regionalnog i šireg kulturnog ambijenta te njegovati odnose saradnje, umrežavanja i povezivanja iskustva, znanja i vrijednosti informacijske profesije u domaćem, regionalnom te širem okruženju. Također, koristiti mogućnosti međunarodne razmjene studenata i profesionalnog osoblja, kao i učešća na projektima, osobito međunarodnim, što su sve okviri upoznavanja s praksama srodnih zajednica izvan svojeg matičnog okruženja, a što posljedično rezultira obogaćenim saznanjima i novim, naprednijim implementacijama praksi u lokalnom kontekstu.
Fenomen baštine danas je u fokusu niza teorijskih i akademskih disciplina, profesija te djelatnosti, ali je jednako tako i fenomen koji je rjeđe izučavan per se, namjesto čega nameće se izučavanje pojedinačnih fenomena ili sadržaja baštine. Baština kao fenomen pojavljuje se unutar niza više ili manje etabliranih naučnih disciplina i profesija, dok se njezin zajednički okvir ili baština izučavana kao totalitet pojavljuje tek naknadno, sve intenzivnije od druge polovine 20. st. Posljedica je to osjećaja “ubrzanja vremena”, započetog još s industrijskom revolucijom, a što je nastavljeno u informacijskom i postinformacijskom dobu, posljedično čemu javlja se kolektivni osjećaj straha od gubitka prošlosti, što doprinosi porastu interesa za fenomene i ustanove baštine te svojevrsnom boomu baštine, kojeg svjedočimo danas. Rezultat ovih procesa jeste ideja heritologije, ali i razvoj zasebne discipline – baštinskih studija (engl. heritage studies), koje danas u razvijenijim sredinama doživljavaju i svoju reevaluaciju u vidu tzv. kritičkih baštinskih studija (engl. critical heritage studies).
Izostanak zajedničkog akademskog, teorijskog i profesionalnog okvira za različite discipline koje se neposredno ili posredno bave fenomenom i ustanovama baštine posebno je evidentan i u slučaju Bosne i Hercegovine, zemlje iznimno bogate kulturnim vrijednostima, ali u kojoj jedinstveni heritološki diskurs de facto ne postoji. Time, različite discipline poput arhivistike, bibliotekarstva, muzeologije, historije, historije umjetnosti, etnologije, folkloristike, kulturologije, historije književnosti, teatra ili filma, kao i još neke za koje je fenomen baštine središnji fenomen, ostaju razjedinjene unutar vlastita bavljenja fenomenima baštine, i pored potencijalno iznimnih mogućnosti koje podrazumijeva bavljenje baštinom kao zajedničkim, dijeljenim fenomenom. Samim time, veliki dio potencijala saradničkih kapaciteta ustanova baštine ostaje izvan zajedničkog okvira, kakav danas za mnoge društvene i humanističke discipline predstavljaju upravo baštinske studije.
Jedinstveno promišljanje fenomena baštine i jedinstveno okupljanje profesija zainteresiranih za baštinu u širim, svjetskim razmjerama oprobano je uspjela teorija i praksa, kakvu u bosanskohercegovačku sredinu pretendira inovirati knjiga Baštinske studije: od moderne do postdigitalne kulture (Sarajevo: Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, 2021.). Knjiga se pojavljuje kao prvi bosanskohercegovački cjeloviti okvir za teoriju i praksu baštine per se, ne sporeći ulogu te značaj dosadašnjih bavljenja baštinom unutar pojedinačnih baštinskih disciplina. Saradnja i podijeljeno učešće i inače su temeljni principi djelovanja niza djelatnosti danas, te sam, otud, nastojala aktuelizirati ove principe i u važnom prostoru baštine i baštinskih ustanova.
Period od moderne do postdigitalne kulture sublimira kontinuitete te diskontinuitete koje je baština prešla kao teorijski te kao praktični fenomen u periodu njezina najdinamičnijeg razvoja od prvih modernih koncepata, pa sve do današnjice. Otud se najprije bavim krajem 19. te cijelim 20. st., kao vremenu obnove interesa za baštinu te vremenu uspostave zvanične nominacije te međunarodnih organizacija u sektoru baštine, što su važne zasade na kojima se njihovo djelovanje temelji i danas, u 21. st. Okvir je to unutar kojeg analiziram pređeni put baštine od statusa djelatnosti do statusa akademske discipline i profesije, put koji gdjegod, kao i u slučaju Bosne i Hercegovine, još uvijek nije dovršen, dakle, nije zaokružen cjelovitim akademskim obrazovanjem niti izučavanjima baštine kao fenomena per se, čemu ova knjiga predstavlja doprinos na ovim prostorima. Zvanična nominacija, strateški dokumenti kao i stvarna baštinska praksa dramatično se mijenjaju uplivom digitalnih informacijsko-komunikacijskih tehnologija, što dovodi do novog načina medijacije kulture, a što se, također, pojavljuje kao sadržaj knjige Baštinske studije: od moderne do postdigitalne kulture, uz svojevrsni kritički odmak i analizu aktuelnih dešavanja u baštinskom sektoru – u okviru tzv. postdigitalne kulture. U uvjetima u kojima digitalni alati postaju standard te nezaobilaznost i unutar sektora baštine, valja se kritički osvrnuti na njihove dosadašnje učinke i manifestacije, i to ne s ciljem udaljavanja od raznolikosti medija koji i baštini stoje na raspolaganju, već s ciljem njihove što svrsishodnije upotrebe ili re-upotrebe na korist baštine, baštinskih ustanova i njihove publike – koja se, posredstvom sve češće korisničke participacije, aktivno uključuje i u djelatnost ustanova.
Knjiga Biblioteka i grad: studije iz teorije i prakse urbanog bibliotekarstva, također objavljena u izdanju Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine u 2021. godini, poput knjige Baštinske studije, rezultat je mojeg višedecenijskog rada u nauci, ali je, istovremeno, i rezultat nastojanja da se u okvire bosanskohercegovačkog bibliotekarstva i informacijskih nauka inoviraju razumijevanja i prakse koji su se pokazali korisnim u razvijenijim dijelovima svijeta te koji će, zasigurno, protokom vremena, obilježiti i ovdašnju bibliotečko-informacijsku praksu. Urbano bibliotekarstvo kao pojam te kao praksa i u svjetskim je okvirima novo, još uvijek do kraja relativno neafirmirano te nedovoljno eksploatirano područje djelovanja, a koje zasigurno i u slučaju Bosne i Hercegovine nudi brojne potencijalne mogućnosti primjene i razvoja, zbog čega se knjiga Biblioteka i grad: studije iz teorije i prakse urbanog bibliotekarstva bavi odnosom dvije temeljne civilizacijske tekovine – grada i biblioteke.
Ovi fenomeni, pritom, razmatrani su kako na dijahronijskoj, tako i na sinhronijskoj razini, kao i, s jedne strane, u globalnom kontekstu (Evrope i svijeta), ali, s druge strane, i u lokalnom kontekstu Bosne i Hercegovine i njezinih specifičnosti. Diskurs je to unutar kojeg nastojala sam argumentirati neraskidiva suodnošenja gradova i biblioteka, te i ostalih ustanova baštine, u prvom redu arhiva i muzeja, kroz cjelokupnu ljudsku povijest, pokazujući da su ustanove baštine ekskluzivne te neizostavne društvene ustanove čovjekova života u urbanim i suburbanim zajednicama. Odnos je to međusobne komplementarnosti zbog čega danas u uvjetima života u tzv. pametnim gradovima, zasnovanim na principima pametnog življenja, pametne ekonomije, pametnog okolišta i dr., valja razmotriti i promjene koje se odigravaju u sektoru baštine, dovodeći do eksploatacije pojmova kakvi su pametna biblioteka, pametni arhiv ili pametni muzej. Iako ima prizvuk tautologije, ova nova konceptualna razumijevanja te nove nominacije potvrđuju opstojnost te ključnu ulogu baštinskih ustanova u uvjetima novih stilova života u infrastrukturno, digitalno povezanim čvorištima današnjice.