Arhivska pedagogija i rad s učenicima u Državnom arhivu u Slavonskom Brodu

Držav­ni arhiv u Sla­von­skom Bro­du sura­đu­je s uče­ni­ci­ma osnov­nih i sred­njih ško­la, stu­den­ti­ma i na taj način se uklju­čio u novu kul­tur­nu poli­ti­ku više  okre­nu­tu  jav­nos­ti. Ova­kav  način rada je samo jedan dio  surad­nje Arhi­va i druš­tva u kojem dje­lu­je.
Pri­je tri godi­ne Arhiv je počeo orga­ni­zi­ra­ti edu­ka­tiv­ne radi­oni­ce jer ima­mo vlas­ti­ti pros­tor u koje­mu je mogu­će ostva­ri­ti tak­vu vrstu rada. Do tada uče­ni­ci i stu­den­ti dola­zi­li su samo  posje­ti­ti izlož­bu i raz­gle­da­ti Arhiv kao usta­no­vu  koja čuva arhiv­sko gra­di­vo.
Surad­nja sa uče­ni­ci­ma osnov­nih i sred­njih ško­la pokre­nu­ta je prvens­tve­no vode­ći se miš­lju da bi uče­ni­ci tre­ba­li ima­ti pris­tup izvor­nim doku­men­ti­ma koji se čuva­ju u Držav­nim arhi­vi­ma. Izra­van susret sa arhiv­skim gra­di­vom pro­dub­lju­je zna­nje o doga­đa­ji­ma koji su se dogo­di­li u proš­los­ti i na taj način  uče­ni­ci upot­pu­nja­va­ju svo­je zna­nje o povi­jes­ti svo­ga zavi­ča­ja. Osim radi­oni­ca dje­lat­ni­ci Arhi­va orga­ni­zi­ra­ju i edu­ka­tiv­ne posje­te izlož­bi ili edu­ka­tiv­ni rad sa uče­ni­ci­ma sred­njih ško­la koji se teme­lje na istra­ži­va­nju arhiv­skog gra­di­va ovis­no o temi koja se istra­žu­je.

Arhiv je svoj rad sa uče­ni­ci­ma i stu­den­ti­ma orga­ni­zi­rao u tri dije­la :
— Rad s uče­ni­ci­ma osnov­nih  ško­la,
— Rad s uče­ni­ci­ma sred­njih ško­la,
— Rad sa stu­den­ti­ma.

Rad s uče­ni­ci­ma osnov­nih ško­la

Držav­ni arhiv u Sla­von­skom Bro­du orga­ni­zi­ra  radi­oni­ce za uče­ni­ke III. i IV. raz­re­da osnov­nih ško­la koje su u sas­ta­vu gra­da Sla­von­skog Bro­da. U radi­oni­ce smo uklju­či­li ško­le koje se nala­ze u bli­zi­ni Držav­nog arhi­va u Sla­von­skom Bro­du. Osnov­ne ško­le koje su na većim uda­lje­nos­ti­ma  nisu sudje­lo­va­le u radu radi­oni­ce, zbog pote­ško­ća u orga­ni­zi­ra­nju pri­je­vo­za uče­ni­ka što je izi­ski­va­lo puno vre­me­na od nji­ho­vog dola­ska i vra­ća­nja na nas­ta­vu. Radi­oni­ce  poči­nju sa radom u velja­či i tra­ju do svib­nja, zbog toga jer u tom peri­odu uče­ni­ci u svom pro­gra­mu rada ima­ju orga­ni­zi­ra­nu teren­sku nas­ta­vu, a u trav­nju se u Sla­von­skom Bro­du obi­lje­ža­va­ju  Dani Iva­ne Brlić Mažu­ra­nić.  U tom peri­odu uče­ni­ci obi­la­ze kul­tur­na sre­di­šta svo­ga gra­da, a Držav­ni arhiv je jedan od njih. Upra­vo osmiš­lje­nim temat­skim radi­oni­ca­ma Držav­ni arhiv u Sla­von­skom Bro­du od 2010. godi­ne  kon­ti­nu­ira­no orga­ni­zi­ra ova­kav način surad­nje sa uče­ni­ci­ma. Cilj radi­oni­ca je  upoz­na­ti škol­sku dje­cu sa povi­ješ­ću svo­ga gra­da, oso­ba­ma, obi­te­lji­ma, usta­no­va­ma  koje su osta­vi­le tra­ga u našem gra­du. Sve to smo pove­za­li sa arhiv­skim gra­di­vom koje se čuva u našem pros­to­ru. Koris­te­ći arhiv­ske foto­gra­fi­je napra­vi­li smo Power point pre­zen­ta­ci­ju kroz koju na sli­ko­vit način uče­ni­ci dobi­va­ju infor­ma­ci­ju kako je izgle­dao naš grad kra­jem 19. i počet­kom 20. sto­lje­ća.
Radi­oni­ca koju smo orga­ni­zi­ra­li od 2010. do 2012. godi­ne nosi­la je naziv „Izra­da povi­jes­nih mapa Sla­von­skog Bro­da uz pomoć arhiv­skog gra­di­va“. Ova edu­ka­tiv­na radi­oni­ca veza­la se svo­jim sadr­ža­jem na škol­sko gra­di­vo koje uče­ni­ci uče iz pred­me­ta Pri­ro­da i druš­tvo gdje uče povi­jest svo­ga zavi­ča­ja u kojem spo­mi­nju usta­no­vu Držav­ni arhiv, čemu slu­že arhi­vi i koja je nji­ho­va ulo­ga u gra­du u kojem se nala­ze.
Radi­oni­ce su orga­ni­zi­ra­ne  u tra­ja­nju dva puna sata, a za vri­je­me pauze od 30 minu­ta arhi­vis­ti­ce upoz­na­ju uče­ni­ke s dije­lom arhiv­skog gra­di­va  koji se čuva u pros­to­ru Držav­nog arhi­va u Sla­von­skom Bro­du kao što su npr. matič­ne knji­ge rođe­nih, umr­lih i vjen­ča­nih, peda­go­ška doku­men­ta­ci­ja, foto-albu­mi, arhiv­sko gra­di­vo pri­je i nakon res­ta­uri­ra­nja i kon­zer­vi­ra­nja, mikro­film­ske role i DVD zapi­se Arhi­va obi­te­lji Brlić, upoz­na­ju se sa važ­noš­ću rada arhi­vis­ta i opće­ni­to sa pos­lo­vi­ma koji se obav­lja­ju izvan i unu­tar Arhi­va, koje uslu­ge arhiv pru­ža svo­jim gra­đa­ni­ma, o čemu se skr­bi, na koji način doći do osnov­nih infor­ma­ci­ja o samom Arhi­vu (web stra­ni­ca naše usta­no­ve i Arhi­net).
Način izvo­đe­nja radi­oni­ce je slje­de­ći: učenici/ce bi se podi­je­li­li u rad­ne gru­pe; opti­mal­ni broj u jed­noj gru­pi je  5–6 uče­ni­ka. Na teme­lju  pre­zen­ta­ci­je foto­gra­fi­ja, tek­s­ta i osta­log rad­nog mate­ri­ja­la izra­đi­va­li bi  rad­ne mape. Sva­ka gru­pa bi radi­la povi­jes­nu bilje­šku o jed­noj poz­na­toj oso­bi ili usta­no­vi. U dogo­vo­ru sa uči­te­lji­ca­ma i uči­te­lji­ma una­pri­jed bi se dogo­vo­ri­le temat­ske gru­pe tako da bi se pri­pre­mi­la pita­nja o toj temi i od stra­ne učiteljica/učitelja i samih dje­lat­ni­ka Arhi­va (Kata­ri­ne Ala­dro­vić- Mehan­dži­ja i Gor­da­ne Slan­ček).

Temat­ske gru­pe su slje­de­će:
Povi­jest usta­no­va:
—    Povi­jest kina u Bro­du na Savi
—    Povi­jest željez­ni­ce
—    Mari­jin dom (Dje­čji vrtić „TRNORUŽICA“)
—    Držav­ni arhiv u Sla­von­skom Bro­du
—    Glav­ni brod­ski trg- kor­zo (Stro­jar­ski fakul­tet ili kuća Brli­će­vih)
—    Fra­nje­vač­ki samos­tan
—    Tvr­đa­va

Zna­čaj­ne oso­be koje su osta­vi­le trag u gra­du Sla­von­skom Bro­du:
—   Mia Čorak Sla­ven­ska
—   Dra­gu­tin Tadi­ja­no­vić
—   Vilim Buk
—   Dra­gu­tin Schwen­de­mann
—   fra  Kami­lo Kolb
—   dr. Josip Stad­ler
—   Juli­je Hof­f­mann
—   fra Ivan Veli­ka­no­vić

Uza sva­ki tekst  uče­ni­ci bi dobi­li i foto­gra­fi­je. Radi­lo se na hamer papi­ru, gdje su uče­ni­ci izre­zi­va­li pres­li­ka­ne foto­gra­fi­je, lije­pi­li i pisa­li tekst o zada­noj temi. Nakon izra­de mape sva­ka gru­pa bi pre­zen­ti­ra­la svoj rad pred osta­lim uče­ni­ci­ma i među­sob­nim ispi­ti­va­njem obra­di­li bi cije­li svoj ura­dak.
Godi­ne 2013. odlu­či­li smo napra­vi­ti radi­oni­ce sa novom temom, budu­ći da se u Sla­von­skom Bro­du u trav­nju ove godi­ne odr­ža­la  veli­ka kon­fe­ren­ci­ja „Od čud­no­va­tog do čudes­nog“ u orga­ni­za­ci­ji Hrvat­ske udru­ge istra­ži­va­ča dje­čje knji­žev­nos­ti, a povo­dom sto­go­diš­nji­ce objav­lji­va­nja Čud­no­va­tih zgo­da šegr­ta Hla­pi­ća, u koju se uklju­čio i Držav­ni arhiv u Sla­von­skom Bro­du. Radi­oni­ce koje su se odr­ža­le u pros­to­ru Arhi­va bile su pred­stav­lje­ne na mrež­nim i Face­bo­ok stra­ni­ca­ma mani­fes­ta­ci­je i tako­đer na stra­ni­ci Držav­nog arhi­va u Sla­von­skom Bro­du (www.dasb.hr). Radi­oni­ca je nosi­la naziv “Rođe­nje Hla­pi­ća u Bro­du na Savi“. U Držav­nom arhi­vu u Sla­von­skom Bro­du pohra­njen je  Arhiv obi­te­lji Brlić  u digi­tal­nom obli­ku (mikro­film i DVD zapi­si), a dje­lat­ni­ci su arhi­vis­tič­ki sre­đi­va­li fond obi­te­lji Brlić, tako da su upoz­na­ti sa sadr­ža­jem. To nam je pomo­glo da orga­ni­zi­ra­mo radi­oni­cu na kojoj smo uče­ni­ci­ma pre­zen­ti­ra­li sadr­žaj Iva­ni­nog pisma iz 1931. godi­ne. Upra­vo sadr­žaj ovog pisma je bio temelj cije­le radi­oni­ce gdje spi­sa­te­lji­ca otkri­va češkom ured­ni­ku kako je nas­tao roman, tj. kako je nas­ta­la pri­ča o Hla­pi­ću. Radi­oni­ca je osmiš­lje­na tako da su uče­ni­ci III i IV. raz­re­da osnov­ne ško­le teh­ni­kom crta­nja stri­pa osli­ka­li  Hla­pi­će­vo  puto­va­nje i dio sadr­ža­ja Iva­ni­nog pisma. Uče­ni­ci su se upoz­na­li sa cije­lom pri­čom kroz Power Point  pro­jek­ci­ju,  koja je obu­hva­ti­la i vri­je­me (1913.godina),  mjes­to ( glav­ni brod­ski trg gdje se nala­zi obi­telj­ska kuća obi­te­lji Brlić, a neka­da se tu odr­ža­vao sajam zatim ljet­ni­ko­vac „Brli­će­vac“ gdje je poz­na­ta spi­sa­te­lji­ca napi­sa­la roman), liko­ve tj. dje­ča­ka (Hla­pi­ća), pos­to­la­ra  (maj­stor Mrko­nja) i dru­ge koji su utje­ca­li na stva­ra­nje ovog poz­na­tog roma­na.

Ukup­no, od 2010. do 2013. godi­ne kroz radi­oni­ce je proš­lo  1112 uče­ni­ka 3. i 4. raz­re­da osnov­nih ško­la. Godi­ne 2010. posje­ti­lo je Držav­ni arhiv 100 učenika/ca. Slje­de­će godi­ne 2011. kroz radi­oni­ce je proš­lo 230 uče­ni­ka 3. i 4. raz­re­de osnov­nih ško­la, a 2012. godi­ne ukup­no je sudje­lo­va­lu u radu povjes­nih radi­oni­ca 443 učenika/ca, ove godi­ne od velja­če do trav­nja proš­lo je ukup­no 377 učenika/ca.

Rad s uče­ni­ci­ma sred­njih ško­la

Uče­ni­ci sred­njih ško­la i stu­den­ti od 2000. godi­ne redov­ni su posje­ti­te­lji Držav­nog arhi­va i izlož­bi. Sva­ke godi­ne nas­to­ji­mo uče­ni­ci­ma sred­njih ško­la obo­ga­ti­ti sadr­žaj pri­li­kom posje­te izlož­bi. Tako je uči­nje­no 2010. godi­ne, kad je u Držav­nom arhi­vu u Sla­von­skom Bro­du bila  pos­tav­lje­na izlož­ba „Povi­jest brod­skih kine­ma­to­gra­fa (1910.–2010.),  pri čemu su uče­ni­ci pri­je nego što su kre­nu­li u obi­la­zak izlož­be, gle­da­li pri­god­ne inser­te iz fil­mo­va (film­ski vre­me­plov), nakon čega su ih auto­ri izlož­be (Doma­goj Zovak i Kata­ri­na Ala­dro­vić-Mehan­dži­ja) upoz­na­li   sa sadr­ža­jem izlož­be.
Dija­log koji su auto­ri vodi­li sa uče­ni­ci­ma odno­sio se na upoz­na­va­nje povi­jes­nih raz­dob­lja i doga­đa­ja koji su obi­lje­ži­li odre­đe­no vre­men­sko raz­dob­lje, a sve kroz temu izlož­be.
Ukup­no je ovu izlož­bu posje­ti­lo 10 raz­re­da Gim­na­zi­je, 8 raz­re­da Obrt­nič­ke ško­le i 1 raz­red Poljo­pri­vred­ne ško­le.

U velja­či 2013. godi­ne  Gim­na­zi­ja „Mati­ja Mesić“ obi­lje­ži­la je 95. godiš­nji­cu pos­to­ja­nja i rada u Sla­von­skom Bro­du. Uče­ni­ci izbor­ne nas­ta­ve (povi­jes­na gru­pa) zajed­no sa svo­jom pro­fe­so­ri­com istra­ži­va­li u povi­jest ško­le kroz arhiv­sko gra­di­vo (HR-DASB-94) i pri­pre­mi­li pri­go­dan pro­gram i izlož­bu koja je bila otvo­re­na u povo­du Dana Gim­na­zi­je (18.–25.veljače 2013. godi­ne). Uče­ni­ci su dola­zi­li u Arhiv jed­nom tjed­no dva škol­ska sata i dva mje­se­ca pri­kup­lja­li podat­ke kroz knji­ge Zapis­ni­ka i osta­lo gra­di­vo arhiv­skog fon­da „Gim­na­zi­ja „Mati­ja Mesić“ – Sla­von­ki Brod (1918–1978. 1991 — )”. Ovo je jedan od pri­mje­ra edu­ka­tiv­ne aktiv­nos­ti uče­ni­ka, pro­fe­so­ra I dje­lat­ni­ka Arhi­va.

U kolo­vo­zu i ruj­nu pro­ve­li smo ano­nim­nu anke­tu o uspješ­nos­ti radi­oni­ca odr­ža­nih u DASB-u. Anke­ti­ra­no je bilo 17  uči­te­lja raz­red­ne nas­ta­ve osnov­nih ško­la u Sla­von­skom Bro­du koji su sudje­lo­va­li na radi­oni­ca­ma DASB-a od 2010. do 2013. godi­ne. Bilo je pos­tav­lje­no osam  pita­nja.

Prvo pita­nje: Oci­je­ni­te ocje­nom od  1 do 5 radi­oni­cu  pod nazi­vom „Izra­da povi­jes­nih mapa Sla­von­skog Bro­da uz pomoć arhiv­skog gra­di­va“.
Ponu­đe­ni su kri­te­ri­ji ocje­nji­va­nja: zanim­lji­vost, oda­bir teme i dobit za vas osob­no.
Radi­oni­ca je ocje­nje­na na  slje­de­ći način:
a)   Zanim­lji­vost: odgo­vo­ri­lo je 15 ispi­ta­ni­ka ocje­nom odli­čan (5), dva ispi­ta­ni­ka nisu odgo­vo­ri­la
b)  Oda­bir teme: odgo­vo­ri­lo je 14 ispi­ta­ni­ka ocje­nom odli­čan (5), jedan ispi­ta­nik ocje­nom vrlo dobar (4), dva ispi­ta­ni­ka nisu odgo­vo­ri­la
c)   Dobit za Vas osob­no: odgo­vo­ri­lo je 13 ispi­ta­ni­ka ocje­nom odli­čan (5), četi­ri ispi­ta­ni­ka nisu odgo­vo­ri­la.

Dru­go pita­nje: Oci­je­ni­te ocje­nom od  1 do 5 radi­oni­cu pod nazi­vom „Rođe­nje Hla­pi­ća u Bro­du na Savi“.
Radi­oni­ca je ocje­nje­na na slje­de­ći način:
d)   Zanim­lji­vost: odgo­vo­ri­lo je 15 ispi­ta­ni­ka ocje­nom odli­čan (5), dva ispi­ta­ni­ka nisu  odgo­vo­ri­la
e)  Oda­bir teme: odgo­vo­ri­lo je 14 ispi­ta­ni­ka ocje­nom odli­čan (5), jedan ispi­ta­nik ocje­nom vrlo dobar (4), dva ispi­ta­ni­ka nisu odgo­vo­ri­la
f)   Dobit za Vas osob­no: odgo­vo­ri­lo je 13 ispi­ta­ni­ka ocje­nom odli­čan (5), četi­ri ispi­ta­ni­ka nisu odgo­vo­ri­la.

Tre­će pita­nje gla­si­lo je: Kako bis­te oci­je­ni­li pri­prem­lje­nost pre­da­va­ča?
Pet­na­est ispi­ta­ni­ka je dalo ocje­nu odli­čan (5), jedan ispi­ta­nik je oci­je­nio radi­oni­cu sa ocje­nom vrlo dobar (4), a jed­na oso­ba nije odgo­vo­ri­la na pos­tav­lje­no pita­nje.

Čet­vr­to pita­nje je  gla­si­lo : Da li je neče­ga bilo pre­vi­še ili pre­ma­lo ili je nešto bilo nepo­treb­no?
Odgo­vo­ri su bili raz­li­či­ti, nabro­jat ću samo neke:
● „ S obzi­rom na temu radi­oni­ca je pri­la­go­đe­na uče­ni­ci­ma 3. raz­re­da.“
● „Radi­oni­ce su bile odlič­no orga­ni­zi­ra­ne i pre­da­va­či edu­ci­ra­ni.“
● „Pre­krat­ko je vri­je­me odr­ža­va­nja, a veli­ki broj sku­pi­na.“ itd.

Peto  pita­nje je gla­si­lo : „Što bi ste izdvo­ji­li kao naj­važ­ni­je iz odr­ža­ne radi­oni­ce“?
Odgo­vo­ri su bili vrlo zanim­lji­vi, npr.:
● „Pre­zen­ta­ci­ja, tim­ski rad u sku­pi­ni“
● „Stje­ca­nje novih zna­nja, buđe­nje inte­re­sa za povi­jest kul­tur­nih usta­no­va“
● „Poseb­no nas se doj­mio film o Iva­ni Brlić- Mažu­ra­nić“
● „Upoz­na­va­nje pros­to­ra i funk­ci­je usta­no­ve,“ itd…

Pod šes­tim pita­njem uči­te­lji­ma smo ponu­di­li da daju neku poru­ku, suges­ti­ju, pri­jed­log i sl.?
● „Bilo bi dobro da ovak­vih radi­oni­ca bude više“
● „Nas­ta­vi­te i u budu­će orga­ni­zi­ra­ti slič­ne pro­jek­te te pove­zi­va­ti Držav­ni arhiv i ško­le“
●“Malo bolju moti­va­ci­ju (neka pje­sma o Bro­du), te malo stro­že vođe­nje same radi­oni­ce“
● „Sva­ki tre­ći i čet­vr­ti raz­red bi tre­bao doći u Arhiv barem 1- 2 puta“, itd…

Sed­mim pita­njem htje­li smo saz­na­ti kak­va je bila reak­ci­ja  uče­ni­ka na sudje­lo­va­nje u radi­oni­ci.
● „Veoma zado­volj­na, svi su rado sudje­lo­va­li.“
● „Dje­ca su odu­šev­lje­na pros­to­rom i rad­nim mate­ri­ja­lom.“
● “Uče­ni­ci su bili aktiv­ni, moti­vi­ra­ni i zado­volj­ni“.

Zad­nje pita­nje bilo je: Jesu li uče­ni­ci nešto novo nauči­li sudje­lu­ju­ći na radi­oni­ci?
Odgo­vo­ri su slje­de­ći:
● „Da. Pojam Držav­nog arhi­va i rada u nje­mu“
●“Dos­ta novog  iz povi­jes­ti“
●“Da, o isto­me se još dugo raz­go­va­ra­lo u raz­re­du“, itd.

Zaklju­čak

Istra­žu­ju­ći proš­lost svo­je ško­le i zavi­ča­ja  uče­ni­ci su nauči­li o važ­nos­ti  čuva­nja arhiv­skih doku­me­na­ta za povi­jest gra­da i okolice.Shvatili su ulo­gu svo­je ško­le koju je ima­la u druš­tvu kroz povi­jest svo­ga zavi­ča­ja, Uoči­li su poli­tič­ke i gos­po­dar­ske tre­nut­ke koji su utje­ca­li na stva­ra­nje proš­los­ti zavi­ča­ja u kojem žive a uče­ni­ci sred­njih ško­la  nauči­li se i koris­ti­ti arhiv­skim gra­di­vom.