Naglasiti značenje uredskog poslovanja za arhivsku službu možemo tako da povučemo paralelu između pojmova uredsko poslovanje i registraturni sustav. Može se reći da se radi o pojmovima koji imaju gotovo isti sadržaj, samo je aspekt promatranja različit. Arhivisti pojam registraturnog sustava vežu uz jedno od temeljnih arhivističkih načela — načelo prvobitnog reda. To načelo arhivistima nalaže da se prilikom obrade svakog arhivskog fonda upoznaju s registraturnim sustavom, koji je kod nekog stvaratelja gradiva postojao, ili da taj sustav, ako je potrebno, rekonstruiraju na temelju raspoloživog sačuvanog gradiva. S druge strane, upravna tijela i upravni stručnjaci promatraju uredsko poslovanje kao skup aktivnosti neophodnih za funkcioniranje svakog upravnog tijela tj. kao svojevrsnu logistiku koja pridonosi racionalnijem obavljanju osnovnih zadaća svakog upravnog tijela
Uvod
Uredsko poslovanje kao redovan svakodnevni posao stvaratelja registraturnog gradiva značajno je za većinu poslova u arhivima — od vrednovanja registraturnog gradiva do sređivanja. Stoga je i razumljiv interes arhivske službe da stvaratelji registraturnog gradiva urede svoje uredsko poslovanje na primjeren način, koji će omogućiti ne samo jednostavnije korištenje gradiva u registraturama, nego u krajnjoj liniji i korištenje arhivskog gradiva u arhivima mnogo godina i stoljeća nakon njegovog nastanka.
Komponente registraturnog sustava:
- Spisi
Pod spisima ne misli se samo na spise kao osnovne jedinice uredskog poslovanja, nego i na složene jedinice kao što su predmeti i dosjei. - Evidencije
Evidencije u uredskom poslovanju mogu biti vođene na konvencionalan način u obliku uredskih knjiga, ali i kao kompjutorski vođene baze podataka. - Službenici
O osposobljenosti službenika i njihovom odnosu prema svom poslu ovisi i primjena pravila, a to u krajnjoj liniji znači i urednost registraturnog gradiva. Ova primjedba odnosi se na sve djelatnike, koji su u dodiru s registraturnim gradivom, a ne samo na administrativne službenike u užem smislu. Kao što je poznato urednost gradiva je važna pretpostavka njegovog korištenja, kako u registraturi, tako i u arhivu. - Pravila
Pravila predstavljaju središnju komponentu, jer ona povezuju ostale tri komponente u smislenu cjelinu određujući što i kako će se raditi, tj. određuju sve postupke koje uredsko poslovanje obuhvaća. Pravila u odnosu na pojedine stvaratelje registraturnog gradiva mogu biti eksterna ili interna. Pod eksternim pravilima misli se na propise, koje donose nadležna državna tijela i koje su dužni primjenjivati svi oni subjekti na koje se ti propisi odnose. Interna pravila s jedne strane predstavljaju dopunu i razradu eksternih, a s druge strane mogu predstavljati i potpunu zamjenu za eksterna pravila ukoliko takva ne postoje za određenu vrstu subjekata. Dakle, interna pravila donose sami stvaratelji registraturnog gradiva i odnose se samo na njihovo uredsko poslovanje.
Periodizacija
Periodizaciju uredskog poslovanja nakon 1945. godine izvest ćemo na temelju kriterija (ne)postojanja i bitnih promjena eksternih pravila, tj. propisa kojima je bilo regulirano uredsko poslovanje upravnih tijela u Hrvatskoj. Na temelju ovih kriterija možemo odrediti tri razdoblja:
- do zaključno 1957. godine
U prvom razdoblju ne postoje propisi koji bi na jedinstven način regulirali uredsko poslovanje upravnih tijela u NR Hrvatskoj. To je imalo za posljedicu da su prešutno, uz manje modifikacije, primjenjivani ranije (u vrijeme Kraljevine Jugoslavije i NDH) važeći propisi. Nepostojanje jedinstvenih pravila odražava se i u korištenju različitih obrazaca urudžbenog zapisnika i drugih uredskih knjiga. No, nepostojanje propisa nije prepreka da govorimo o jednom tipu registraturnog sustava, koji je u to vrijeme dominirao, a o čemu će biti riječi nešto kasnije prilikom komparacije različitih tipova registraturnih sustava. - od 1958. do 1987. godine
Drugo razdoblje započinje 1958. donošenjem i primjenom savezne Uredbe o kancelarijskom poslovanju (Službeni list FNRJ br. 50/57) i propisa koji su je slijedili: Uputstvo za izvršenje Uredbe o kancelarijskom poslovanju (Službeni list FNRJ br. 50/57) i Naredba o planu jedinstvenih arhivskih znakova za sve organe uprave na području NR Hrvatske (Narodne novine br. 7/58).
Krajem 1974. i početkom 1975. godine doneseni su republički propisi o uredskom poslovanju: Uredba o uredskom poslovanju (Narodne novine br. 53/74) i Uputstvo za izvršenje Uredbe o uredskom poslovanju (Narodne novine br. 3/75). Razlog za njihovo donošenje leži u promjeni ustavnih odredbi o nadležnostima federalnih jedinica. No, ti republički propisi nisu nimalo promijenili postojeći registraturni sustav. Primjenjivali su se do kraja 1987. godine, a kod nekih subjekata i duže, budući da nisu svi odmah počeli primjenjivati nove propise. - od 1988. godine do danas
Treće razdoblje započinje 1988. godine i traje još uvijek. Te promjene motivirane su željom da se uredsko poslovanje informatizira tj. da se pojedini poslovi uredskog poslovanja obavljaju uz pomoć kompjutora. Propisi koji su u ovom razdoblju na snazi su:
- Uredba o uredskom poslovanju (Narodne novine br. 38/87 i 42/88)
- Uputstvo za izvršenje Uredbe o uredskom poslovanju (Narodne novine br. 49/87 i 38/88)
- Pravilnik o jedinstvenim klasifikacijskim oznakama i brojčanim oznakama stvaralaca i primalaca akata (Narodne novine br. 38/88).
Struktura registraturnog gradiva
Strukturu registraturnog gradiva kod nekog stvaratelja moguće je prikazati shemom sličnoj onoj kojom je prikazana struktura arhivskog fonda u brošuri ISAD(G): Opća međunarodna norma za opis arhivskoga gradiva (str. 37). Kao i svaka druga shema i ova na apstraktan i nužno pojednostavljen način prikazuje stvarnu raznolikost. Zanimaju nas četiri razine u strukturi arhivskog gradiva.
Dokumentacijska cjelina je najviša razina, kojoj cjelovitost daje jedna (vrsta) evidencija:
Po načelu prvobitnog reda spise, predmete i dosjee evidentirane u jednoj evidenciji nije dopušteno miješati sa spisima, predmetima i dosjeima iz druge evidencije. To pravilo vrijedi ne samo kada se različite evidencije vode na različite načine, nego i u slučajevima kada se različite evidencije vode na jednaki način. Na primjer, spisi evidentirani u običnim urudžbenim zapisnicima i u upisnicima upravnog postupka ne smiju se miješati, čak i ako je način evidentiranja i odlaganja u tim evidencijama (dokumentacijskim cjelinama) identičan.
Spisi su osnovna strukturna jedinica u uredskom poslovanju. To se odnosi na sve spise, kako one bez priloga, tako i one s većim brojem priloga, te one u kojima je bitan komunikacijski sadržaj sadržan u prilogu, dok spis sadrži samo informaciju o dostavljanju priloga. Sve ostale jedinice (predmeti i dosjei, koji mogu imati nekoliko podrazina) su složene, te ih je moguće predstaviti kao skupove nižih jedinica.
Dosjei kao strukturne jedinice mogu biti formirani primjenom različitih kriterija. Nešto kasnije u ovom radu, u dijelu koji govori o klasifikacijskom podsustavu, biti će opisani samo oni formirani temeljem kriterija sadržanih u važećim propisima u posljednja dva razdoblja.
Evidencijski podsustav
U ovom nas radu posebno zanimaju dva segmenta ili podsustava registraturnog sustava: evidencijski i klasifikacijski. Pod evidentiranjem se podrazumijeva unošenje svih relevantnih podataka o strukturnim jedinicama u evidencije. Među tim relevantnim podacima posebno mjesto zauzima identifikacijska oznaka. Upravo se po načinu dodjeljivanja identifikacijske oznake ranije navedena razdoblja i razlikuju. U svakom od navedena tri razdoblja različita strukturna jedinica je temeljna evidencijska jedinica. Temeljna evidencijska jedinica u prvom razdoblju je spis, u drugom predmet, a u trećem je to dosje. U slučajevima kada su složenije (više) jedinice temeljne evidencijske jedinice, jednostavnije su informacijski zavisne o njima.
“Informacijska zavisnost vezana je uz slabe entitete… Ako postojanje (egzistencija) entiteta Y ovisi o postojanju entiteta X, tada je entitet Y egzistencijalno slab i egzistencijalno ovisan o entitetu X. Ako se entitet ne identificira samostalno, on je identifikacijski slab… Identifikacijska zavisnost povlači egzistencijalnu zavisnost, ali ne i obrnuto.” (Mladen Varga: Baze podataka)
Identifikacijska je oznaka najjednostavnija u slučaju kad je spis temeljna evidencijska jedinica; složenija je u slučaju kad je to predmet, a najsloženija ako je temeljna evidencijska jedinica dosje. Pokažimo to na primjerima:
Kao što je rečeno, spis je temeljna evidencijska jedinica u prvom razdoblju. Ali to ne znači da svaki spis nosi svoj poseban broj. Izlazni spis koji je odgovor na neki ulazni spis nosit će broj tog ulaznog spisa. To je vidljivo i u urudžbenom zapisniku, u kojem među rubrikama nalazimo i rubriku “rješenje” (ili više povezanih rubrika — kratak sadržaj rješenja, komu je otpremljeno, datum otpreme rješenja). Dakle, to je “rješenje” novi spis, koji kao odgovor nosi broj ulaznog spisa. Slijedeći ulazni spis istog predmeta dobit će novi broj, a da bi se vidjelo predmetno jedinstvo tih spisa upisat će se u posebnu rubriku (“povezano s brojem: ranijim — kasnijim”) ta veza. Predmet je u pravilu odlagan pod posljednjim brojem, iako su postojali i rjeđi slučajevi odlaganja pod prvim (najranijim) brojem.
U oznaci spisa moguće je da uz identifikacijsku oznaku u užem smislu postoje i još neke oznake:
- oznaka vremena,
- oznaka stvaratelja ili pošiljatelja,
- oznaka dokumentacijske cjeline (na pr. vrste postupka ili stupnja tajnosti).
U drugom razdoblju funkciju osnovne evidencijske jedinice preuzima predmet, stoga evidencijski podsustav tog razdoblja nazivamo sustavom osnovnog broja i podbroja. Osnovni broj označava predmet, a podbroj spis unutar predmeta. Niti u ovom sustavu ne dobivaju svi spisi svoj broj tj. podbroj. Izlazni (tj. vlastiti) spisi nose podbroj posljednjeg ulaznog spisa, osim u slučaju kad je izlazni spis prvi (tzv. inicijalni) spis u predmetu.
U ovom razdoblju potrebno je prije evidentiranja novog spisa u evidenciji obaviti njegovo združivanje s ranijim spisima istog predmeta tj. utvrditi da li je već otvoren predmet, kojem taj novi spis pripada. Predmet će u slučaju da se prenosi u iduću kalendarsku godinu dobiti novi osnovni broj, a veza između novog i starog broja ubilježit će se u prvoj rubrici odgovarajućih evidencija.
U trećem razdoblju evidencijski podsustav obično se naziva sustavom klasifikacijskih oznaka. Već nas ovaj izraz upućuje na to da je u ovom tipu registraturnog sustava identifikacija podvedena pod klasifikaciju. Klasifikacijske oznake označavaju dosjee i određuju se planom klasifikacijskih oznaka prije početka kalendarske godine s primjenom od 1. siječnja. Predmeti dobivaju svoju oznaku tj. broj unutar dosjea (a taj se broj nalazi na kraju klasifikacijske oznake), a spisi svoj broj unutar predmeta (nalazi se na kraju urudžbenog broja).
Sastavni dio klasifikacijske oznake je i vremenska oznaka tj. posljednje dvije znamenke godine u kojoj je predmet otvoren.
Klasifikacijska oznaka se ne mijenja u slučaju kada se predmet prenosi u iduću godinu. Neki predmet može nastajati i nekoliko godina, ali će on svoju klasifikacijsku oznaku zadržati, što znači da će biti odložen u godini kad je otvoren, što za posljedicu ima određenu koliziju s arhivskim propisima tj. rokovima čuvanja, koji počinju teći od zaključenja predmeta, a ne od njegovog otvaranja.
(Izlaganje je održano na Tečaju za djelatnike u pismohranama 2002.)